Świnica – jak wejść? Różne warianty!

Świnica (2301 m n.p.m.) to jeden z najchętniej obieranych celów wysokogórskich wędrówek w polskich Tatrach, zresztą samo to pasmo górskie cieszy się ogromną popularnością – zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych turystów. Nie powinno to dziwić – tatry zachwycają pod wieloma względami, urzekają krajobrazami czy naturą. Świdnica, jeden ze szczytów tatr, oferuje niesamowite walory widokowe, a także daje mnóstwo górskiej satysfakcji. Jak wejść na Świnicę? Skąd należy wyjść? Ile czasu zajmuje wędrówka poszczególnymi wariantami?

Świnica – klasyczna droga z Kuźnic!

Najpopularniejszym punktem startowym wycieczki na Świnicę pozostają Kuźnice – dzielnica Zakopanego położona na wysokości 1000 m n.p.m., do której łatwo dojechać można komunikacją autobusową. Turyści mają początkowo do wyboru dwa szlaki: niebieski bądź żółty – oba w podobnym czasie (ok. 40 minut) wyprowadzają na przełęcz pod Kopami (1499 m n.p.m.). Stamtąd wychodzi już tylko jeden, niebieski szlak, prowadzący przez jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach – Halę Gąsienicową. Trasa prowadzi dalej do schroniska PTTK Murowaniec – jest to dobre miejsce na chwilę wytchnienia. Osoby, które nie potrzebują jeszcze odpoczynku zostają na niebieskim szlaku, by za chwilę odbić z niego na trasę czarną, która wiedzie na Świnicką Przełęcz. Teren pnie się coraz ostrzej ku górze – po minięciu Zielonego Stawu Gąsienicowego należy pokonać zasadniczą część przewyższenia. Szlak czarny nie jest trudny technicznie, ale dosyć wymagający kondycyjnie – należy uzbroić się w silną wolę oraz dużo wody! Po osiągnięciu Świnickiej Przełęczy (2051 m n.p.m.) kierujemy się w stronę głównego wierzchołka Świnicy czerwonym szlakiem. Na odcinku tym napotkamy odcinki wspinaczki skalnej, charakterystycznej dla tatrzańskiego piętra alpejskiego. Niektóre fragmenty zabezpieczone są łańcuchami. Odcinek ten nie jest rekomendowany osobom z lękiem wysokości czy przestrzeni – znajdują się tam bowiem liczne ekspozycje. Technicznie fragment ten oceniany jest jako łatwiejszy od Orlej Perci, czasami porównywany do wejścia na Rysy. Panorama ze Świnicy zapiera dech w piersiach – wierzchołek ten jest jednym z położonych najbardziej na zachód wśród Tatr Wysokich – gwarantuje to widok na setki tatrzańskich szczytów. Droga z Kuźnic na Świnicę mierzy 9 km, jej pokonanie zajmie najlepszym 4 godziny, ale większość turystów poruszająca się średnim tempem musi liczyć ok. 5 godzin.

Świnica – szlak z Kuźnic przez Zawrat

W ostatnim czasie, po latach renowacji, otworzono na powrót czerwony szlak turystyczny między przełęczą Zawrat a Świnicą. Otwiera to zupełnie nowe możliwości w kwestii tatrzańskiej turystyki – pozwala na obranie alternatywnych, ciekawych dróg. Na Świnicę dojdziemy z Kuźnic również w inny sposób: w schronisku PTTK Murowaniec można skierować się na szlak niebieski. Trasa ta prowadzi drogą ubezpieczoną łańcuchami, jest zdecydowanie bardziej skalista od szlaku czarnego na Świnicką Przełęcz. Wymaga większych umiejętności technicznych, ale także dostarcza większych górskich emocji. Warto zabrać ze sobą kask – upadające z góry odłamki mogą boleśnie ranić nam głowę, co skończyć się może nawet tragicznie. Szlak niebieski wyprowadza na przełęcz Zawrat, punkt startowy legendarnej Orlej Perci. W drugą stronę prowadzi natomiast czerwony szlak na Świnicę. Trasa jest wąską, wysokogórską ścieżką ubezpieczoną łańcuchami – jest to więc zabawa dla osób lubiących mocniejsze, górskie przeżycia. Najważniejsze co trzeba wiedzieć o tym odcinku to to, że jest jednokierunkowy – tylko z Zawratu na Świnicę, nie na odwrót! Opisywana wersja wejścia na Świnicę zajmie ok. 5 godzin dobrym tempem, 6 godzin średnim, trasa ma 10 km długości.

Szlak z Palenicy.

Co ciekawe, dzięki otworzeniu wyżej opisanego szlaku turystycznego wycieczkę na Świnicę można połączyć ze zwiedzeniem jeszcze jednej, niesamowitej tatrzańskiej doliny, a więc Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wymaga to rozpoczęcia podróży z Palenicy Białczańskiej (wybieramy więc busy z oznakowaniem „Morskie Oko”). Rozpoczynamy czerwonym szlakiem – słynnym „asfaltem”, ale już na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza odbijamy w szlak zielony. Przemierzając Dolinę Roztoki, szlak pnie się stopniowo ku górze. Istnieje możliwość obrania czarnego szlaku i dojścia samego schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich lub kierowania się prosto aż do skrzyżowania szlaków przy Wielkim Stawie Polskim. Niebieskim szlakiem należy kierować się w górę doliny i cały czas trzymać się już tej trasy. Szlak wyprowadza na przełęcz Zawrat – uznawany jest za trudny kondycyjnie, ale technicznie znacznie prostszy od swojego odpowiednika po drugiej stronie grzbietu. Będąc na Zawracie postępuje już tak samo jak w wyżej opisanym wariancie. Warto dodać, że idąc w ten sposób można sobie dodatkowo urozmaicić trasę, a więc wracać inną drogą niźli się rozpoczęło – wychodzić z Palenicy, wracać do Kuźnic. Pełne górskie spełnienie i satysfakcja po takiej wędrówce gwarantowana! Opcja na Świnicę z Palenicy to 12 km, na którego pokonanie należy liczyć ok. 5 godzin dobrym tempem, ok. 6 godzin tempem umiarkowanym.