Krakowskie Podgórze ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie mogą nam dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jakimi atrakcjami może nas tu oczarować Kraków? Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej dzielnicy? Oto kilka najciekawszych miejsc, którym w trakcie wędrówki po terenie Podgórza z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi.

Kopiec Krakusa

Najstarszy i największy kopiec Krakowa przyciąga swą historią oraz wspaniałymi widokami, jakie można podziwiać z jego szczytu. Kopiec Krakusa przyciąga też uwagę archeologów i historyków, dla których ów niezwykły stożek od lat jest niezwykle atrakcyjnym celem badań. Czy kopiec ten jest pamiątką po Celtach, czy też jego powstanie wiąże się ze Słowianami? Ile prawdy jest w legendzie o Kraku, o którym kopiec ów ma przypominać? Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, dzięki czemu miejsce to jest jeszcze chętniej odwiedzane przez miłośników przeszłości i historycznych zagadek.

Niezwykłe zabytki techniki

Choć na terenie Podgórza nie brak ciekawych zabytków dawnej architektury, większość turystów zagląda tu ze względu na ciekawe obiekty poprzemysłowe. Przemysłowe Podgórze to liczne fabryki i zakłady przemysłowe, jak np. słynna fabryka „Wawel” oraz elektrownia miejska Podgórza – najstarszy zakład tego typu na terenie Krakowa i jeden z najważniejszych zabytków techniki na terenie Małopolski. Podgórze to również wyjątkowa palcówka muzealna, urządzona na terenie dawnej fabryki Schindlera. Deutsche Emailwaren Fabrik przyciąga ciekawą historią o niemieckim przedsiębiorcy, który tak wiele zrobił dla ratowania krakowskich Żydów. To miejsce zostało wypromowane m. in. przez słynny film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, dzięki któremu dawna Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” Sp. z o. o. stała się kolejnym ważnym punktem na szlaku krakowskich zabytków techniki.

Skarby architektury sakralnej

Krakowskie Podgórze może się pochwalić ciekawymi zabytkami architektury sakralnej. Obiektem wyjątkowym jest tu kościół św. Benedykta, mogący się pochwalić romańsko-gotycką forma oraz historią, która sięga XI stulecia. Doskonale znanym zabytkiem sakralnym jest w tej części Krakowa również kościół św. Józefa – neogotycka budowla z początków XX wieku, która stała się najlepszą wizytówką Rynku Podgórskiego.

Podgórskie mosty

W krajobrazie Krakowa mosty, mające ułatwiać przeprawę na drugi brzeg Wisły, zajmują miejsce bardzo ważne. Na terenie Podgórza stanowią one ciekawą kolekcję obiektów, które przyciągają i ciekawą formą, i interesującą przeszłością. Mostem najważniejszym jest tu Most Piłsudskiego, który swą obecną formę przybrał po odbudowie w 1948 roku. Malowniczy Most Retmański, Most Kotlarski oraz Most Powstańców Śląskich – oto kolejne atrakcje, z którymi dość często kojarzone jest krakowskie Podgórze.

Krzemionki Podgórskie

Krzemionki Podgórskie przyciągają dość ponurą historią i geologicznymi ciekawostkami, a tutejsze kamieniołomy z pewnością staną się ważnym punktem w programie każdej wycieczki po terenie Podgórza. Dawne wyrobiska, ławice wapieni – oto atrakcje, które ucieszą miłośników geologii. Osoby zainteresowane historią odwiedzą z kolei to miejsce ze względu na tragiczne wydarzenia, które miały tu miejsce w czasie II wojny światowej. Kamieniołomy na terenie Podgórza były wtedy miejscem ciężkiej pracy dla wielu Żydów z krakowskiego getta, a o ich tragedii do dziś przypominają nam umieszczone w tym miejscu pomniki.

Bulwary Wiślane

Spacer po Bulwarach Wiślanych to propozycja dla tych, którzy lubią wypoczynek, relaks i piękne widoki. Tworzone etapami od początków XX wieku, są dziś Bulwary Wiślane jednym z najpiękniejszych zakątków Podgórza. W ich pobliżu znajdują się i ciekawe wille, i tak interesujący obiekt, jakim jest elektrownia podgórska. Oddana do użytku w 1900 roku, jest wielką atrakcją dla miłośników zabytków techniki. Warto tu podkreślić, iż elektrownia ta jest najstarszą elektrownią na terenie miasta, zatem zainteresowanie tym obiektem jest w pełni uzasadnione.

Góra Lasoty

Góra ta zajmuje bardzo ważne miejsce w krajobrazie Podgórza, jest jednocześnie popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Na gości czekają tu i piękne wille, i alejki parkowe, które pozwalają cieszyć się spacerami w wyjątkowym otoczeniu. Wielką popularność zyskał tutejszy Park Bednarskiego, z kolei uwagę miłośników dawnej architektury przyciągnął niewielki kościółek św. Benedykta. To dzięki takim atrakcjom Góra Lasoty jest miejscem chętnie odwiedzanym i przez mieszkańców Podgórza, i tych, którzy w czasie wycieczki po małopolskiej stolicy chcą poznać mniej znane oblicze Krakowa.

Krakowskie Podgórze ma się czym pochwalić, a atrakcje czekające na terenie tej dzielnicy mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Ciekawe zabytki, miejsca przypominające o tragicznych losach krakowskich Żydów oraz zakątki, które do dziś zadziwiają swym przyrodniczym bogactwem – oto czynniki, dzięki którym wycieczki po tej części Grodu Kraka dla każdego z nas staną się wspaniałą przygodą.