Mediolan to drugie co do wielkości włoskie miasto. Do tego miasta należy również miano stolicy Lombardii. Jak większość z włoskich miast, także Mediolan ma do zaoferowanie mnóstwo atrakcji turystycznych, zarówno tych sięgających starożytności aż po bardziej współczesne.

Odwiedzając Mediolan nie sposób nie odwiedzić refektarza klasztoru przy Kościele Santa Maria delle Grazie gdzie na jednej ze ścian, można podziwiać słynne malowidło ścienne pt. „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. Po dojściu na miejsce, mamy 15 minut czasu na nacieszenie się jego widokiem. Kontynuując wycieczkę, warto na kolejny przystanek wybrać Katedrę Mediolańską. Zwana gotycką perełka Mediolanu Katedra, uchodzi za jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie. Warto spędzić w tym miejscu kilka godzin, aby w pełni oddać się pięknu misternych zdobień i bogactwu detali.

Dla miłośników sztuki, Mediolan oferuje niezwykłe miejsce. To Pinakoteka Brera. W zasobach galerii znajdują się najwspanialsze dzieła sztuki w Mediolanie. Przede wszystkim arcydzieła włoskiego malarstwa renesansowego znanych malarzy, w tym Pablo Picasso. Chyba każdy kojarzy włoskie nazwisko Sforza. Ale nie każdy wie, że to właśnie w Mediolanie znajduje się ceglany zamek Sforzów, charakteryzujący się ogromem oraz przede wszystkim prostotą wykonania. Mury zamku kryją w sobie galerię sztuki oraz wystawę instrumentów. Nieopodal zamku znajduje się ulubione miejsce wypoczynku mediolańczyków, czyli park Sempione. To idealne miejsce spacerów, odpoczynku w cieniu drzew oraz obserwacji pływających po stawie łabędzi.

Nowoczesną stroną Mediolanu jest za to Piazza Gae Aulenti. To przyszłościowy obraz Mediolanu z placem otoczonym wieżowcami, oraz znajdującą się na nim futurystyczną fontanną. Wśród wieżowców, znajduje się najwyższy budynek Włoch Torre Unicredit o wysokości 231 metrów.