Niemal każdy region w naszym kraju poszczycić może się mniej, lub bardziej interesującymi legendami i historiami. Nie inaczej jest w przypadku polskich gór – te zachwycać mogą nie tylko pod względem przepięknych krajobrazów, dzikiej przyrody, licznych zabytków i atrakcji, lecz także wspaniałymi legendami, które – niestety – nie są aż tak rozsławione. A szkoda, bo doprawdy warto o nich usłyszeć.

Bieszczady.

W większości legend o Bieszczadach pierwsze skrzypce gra bies, będący swego rodzaju przedstawieniem diabła. Jedna z nich głosi, że bies niegdyś władał tym regionem, prowadząc spokojne życie w samotności. Zmieniło się to jednak w momencie, gdy do Bieszczad zawędrowało pewne plemię. Bies, z oczywistych powodów niezbyt uradowany takim stanem rzeczy, zaczął uprzykrzać życie ludziom, którzy jednak stawiali mu dzielny opór. Przywołał więc do życia czady, złośliwe duszki. Pewnego dnia wódz wioski, San, ścinał leśne drzewo, które w przewróciło się i przygniotło czada. Złośliwy duszek wyznał, że nie chce czynić ludziom żadnych szkód, zmusza go do tego jednak bies. San wypuścił czada, który obiecał, że namówi swych braci do zaprzestania nikczemnych praktyk. Również i czady wkrótce stały się ofiarą samego biesa – niezwykle pozłościło to wodza wioski, Sana, który wyzwał go na pojedynek. Choć bies został pokonany, również i San stracił życie – rzeka pochłonęła ich obu.

Sudety.

Niegdyś w Sudetach wznosić się miała potężna góra – na jej szczycie okoliczna ludność składała ofiary bóstwom i prosiła je o ochronę i obfite plony. Pewnego dnia, kiedy miejscowi zgromadzili się na tej górze celem złożenia ofiary, nieoczekiwanie pojawił się Duch Gór. Nie został on rozpoznany, dopiero znajdujący się tam kapłan dostrzegł, kim jest ów mężczyzna. W drwiący sposób stwierdzili, że nie wierzą w jego moc, toteż nie będzie już przez nich czczony. Duch Gór wpadł w ogromny szał i rozpętał na szczycie góry burze, która sprawiła, że ta zaczęła pękać. Ziemia rozwarła się ziemia i powstały tam liczne szczeliny. To właśnie w taki sposób powstać miały dzisiejsze Błędny Skały.