Nieubłagalnie zbliża się okres wakacji. Pogoda wyraźnie się poprawia a dzień staje się dłuższy. Kraje europejskie zaczynają powoli wygrywać nierówną walkę z koronawirusem. Nabierający prędkości program szczepień w krajach unijnych daje powody, aby odważniej myśleć o zbliżającym się letnim okresie urlopowym. Gdzie zatem wybrać się w najbliższe wakacje? Może Chorwacja? Sprawdźmy jak dojechać i spędzić ciekawy tydzień w Dalmacji południowej u naszych bałkańskich przyjaciół.

Jak dojechać?

Na chwilę obecną przejazd przez Czechy, Austrię oraz Słowenie może odbyć się tylko w ramach tranzytu. Aby spędzić tydzień w Dalmacji południowej można wybrać również trasę przez Słowację i Węgry. Wymienione wyżej trasy są najbardziej popularne, gdyż zapewniają wysoki komfort i szybki czas podroży. W kwestii informacji epidemiologicznej, w danym kraju dobrze jest śledzić rządowe strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdyż tam będą to komunikaty najbardziej aktualne. Jeśli planujemy wyjazd z środkowej bądź północnej Polski, dobrze jest zrobić sobie nocleg w pobliżu południowej granicy naszego kraju. W ten sposób kolejnego dnia bez problemu przejedziemy tranzytem przez powyższe Państwa.

Kiedy wyjechać?

Termin wyjazdu dobrze jest wcześniej przemyśleć. Jeśli zależy nam na zwiedzaniu i poznawaniu pięknych zakątków Dalmacji południowej dobrze jest wybrać maj, czerwiec bądź wrzesień. Wówczas odkryjemy uroki Chorwacji bez tłumów turystów, korków na autostradach oraz dostępny będzie szeroki wybór apartamentów w rozsądnych cenach. Lipiec i sierpień w Dalmacji południowej to najlepszy okres do leniuchowania na plaży i kąpieli w ciepłych wodach Adriatyku.

Gdzie się zatrzymać?

Tak samo jak termin wyjazdu, istotnym jest kierunek naszej destynacji w Dalmacji południowej. Na wypoczynek z dziećmi w okresie wakacji, dobrze wybrać słynącą z przepięknych plaż i szerokiej oferty turystycznej Riwierę Makarską. Tak spędzony tydzień w Dalmacji południowej pozwoli nam rozkoszować się pięknem plaż, widokiem masywu Biokowo oraz rozbudowaną ofertę aktywnego wypoczynku. Między innymi można wypożyczyć skutery oraz rowery wodne, wybrać się na wycieczkę statkiem w kierunku pobliskich wysp bądź zasmakować wspaniałej chorwackiej kuchni. W kontekście zwiedzania wybór miejsca naszego zakwaterowania nie będzie już tak oczywisty, gdyż cała południowa Dalmacja od Trogiru po Dubrownik ma wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

Co warto zobaczyć?

Tydzień Dalmacji południowej to w sam raz aby zobaczyć najciekawsze miejsca tego regionu Chorwacji. Najważniejsze z nich zaczynając od północy tego regionu to:

  • Średniowieczna starówka w Trogirze
  • Pałac Dioklecjana w Splicie
  • Miasto Omiś z możliwym spływem rzeką Cetiną
  • Riwiera Makarska i jej liczne kurorty wypoczynkowe
  • Jeziora Crveno oraz Modro w pobliżu miejscowości Imotski
  • Szczyt Sveti Jure, na który można wjechać samochodem
  • Przepiękny Dubrownik

Wymienione powyżej miejsca to jedne z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych, które pozwolą nam w sposób nietuzinkowy spędzić tydzień w Dalmacji południowej.

Należy jednak pamiętać, że jest to tylko ułamek tego co oferuje nam Chorwacja. Wartom zauważyć, iż poza Dalmacją południową są jeszcze inne regiony tego pięknego kraju, na które warto przeznaczyć tydzień naszego urlopu.