Kaszuby to bez wątpienia urokliwy obszar geograficzny oraz kulturowy. Znajdują się w północnej części Polski, a ich teren ciągnie się od Konarzyn i Brus aż po Hel.

Otoczenie morzem, lasami oraz licznymi jeziorami sprawia, że osoby z całego kraju pragną spędzić tam, chociaż parę dni w roku. Oprócz darów natury ilość zabytków Kaszub zdumiewa, a osoby lubiące aktywny wypoczynek nie będą miały czasu na nudę.

Ciekawe miejscowości na Kaszubach

  1. Kartuzy

Położone w otoczeniu czterech jezior Kartuzy są uznawane za nieoficjalną stolicę Kaszub. Z uwagi na ilość miejsc wartych zobaczenia miasto z roku na rok przyciąga co raz więcej turystów. Zbudowany w estetyce gotyckiej Kompleks Klasztorny Kartuzów, punkt widokowy – Ławka Asesora czy Muzeum Kaszubskie to tylko nieliczne z atrakcji turystycznych Kartuz. Warto dodać, że osoby lubiące bliskość natury z pewnością docenią powstałe tam szlaki rowerowe i piesze, ciągnące się wzdłuż jezior.

  1. Szymbark

Leżący na terenie Kaszubskiego Parku Narodowego Szymbark to niewielka, lecz urokliwa wieś. Środowisko natury, wzgórz i lasów zachwyca turystów. Aby dowiedzieć się więcej o historii i tradycji Kaszub warto zajrzeć do Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Można zobaczyć tam mierzącą ponad 35 metrów długości deskę, która wpisana jest do księgi rekordów Guinnessa. Rodzinom z dziećmi z pewnością spodoba się Dom do Góry Nogami, czyli dom, który stoi na dachu.

  1. Puck

Puck jest miastem, które przyciąga turystów szczególnie w okresie wakacyjnym. Niewątpliwie zawdzięcza to swojemu położeniu. Zatoka Pucka leżąca między Gdynią a Władysławowem słynie z piaszczystych plaż oraz idealnych warunków do sportów takich jak windsurfing.

  1. Bytów

Miłośnikom zwiedzania do gustu z pewnością przypadnie kaszubski Bytów. Zamek Bytowski powstały jeszcze w czasach Krzyżaków jest największą atrakcją turystyczną miasta. W Bytowie warto również zobaczyć most kolejowy nad Borują, ruiny Kościoła Św. Katarzyny, cerkiew prawosławną oraz wieżę kościelną.

źródło: https://www.infokaszuby.pl/ – portal o Kaszubach