Jeszcze rok temu, aby wybrać się do Stanów Zjednoczonych trzeba było posiadać wizę. Obecnie, dzięki włączeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego nie jest to konieczne. ESTA to nic innego jak Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), dzięki któremu można szybciej i taniej uzyskać pozwolenie na wjazd na teren USA.

ESTA – cena, pobyt, ważność

Składając wniosek ESTA musimy zapłacić 14 USD, czyli około 50 złotych. W przypadku odmowy autoryzacji otrzymamy zwrot 10 dolarów. To ogromna różnica w porównaniu do opłaty wizowej, która wynosi aż 160 USD, czyli mniej więcej 600 złotych i jest bezzwrotna niezależnie od wyniku aplikacji.

Posiadacze autoryzacji ESTA mogą przebywać w Stanach do 90 dni, natomiast wiza turystyczna umożliwia pobyt na aż pół roku. Jeżeli planujesz krótką podróż lub odwiedziny u rodziny, z całą pewnością wystarczy pierwsza opcja. Chcąc spędzić w USA trochę więcej czasu, nieuniknione będzie staranie się o tradycyjną wizę.

ESTA jest ważna 2 lata, wiza natomiast aż 10. Warto także pamiętać, że autoryzacja w ramach Programu Ruchu Bezwizowego jest przypisana do paszportu, dlatego w przypadku jego zmiany będziemy zmuszeni do ponownego złożenia wniosku.

ESTA – kto nie otrzyma autoryzacji?

Aplikacja poprzez Elektroniczny System Autoryzacji Podróży jest prosta i intuicyjna, z reguły kończy się powodzeniem. Są jednak określone przypadki, w których odmowa jest niemal pewna.

  • wcześniejsza odmowa wizy tradycyjnej;
  • wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA;
  • pobyt na terenie Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Somalii lub Jemenu po 1 marca 2011 r.

W przypadku odrzucenia wniosku ESTA niezbędne jest złożenie aplikacji o zwykłą wizę turystyczną.